We are a leading of printed cotton mulmul saree and cotton printed saree from Jaipur, India.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Screen Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Pattern | Floral |
| Color | White |
| Saree Length | 6.3 m |
| Fabric Type | Pure Mulmul |
| Origin | Bagru Print |
| Occasion | Daily Wear |
| 4.15 Waight | 42 inch |
NEW ARRIVAL
Bagru Block Print Cotton mulmul sarees with blouse
All saree with same blouse
Fabric: mulmul cotton(92*80)
Saree lenght:- 5.5m
Blouse lenght:- 80.Cm
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Fabric Type | Pure Cotton |
| Print or Pattern | Bandhani |
| Work | Printed |
| Style | Bagru Print |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Fabric Quality | 92*80 |
| Saree Length | 6.3 m |
| Width | 44 inches (1.12 m) |
Minimum order quantity: 10 Piece
NEW ARRIVAL
Bagru Block Print Cotton mulmul sarees with blouse
All saree with same blouse
Fabric: mulmul cotton(92*80)
Saree lenght:- 5.5m
Blouse lenght:- 1m
Mobin Ahmad (CEO)
B.K.Enterprises
Plot No. 04, Ghathala Colony, Bagru
Jaipur - 303007, Rajasthan, India