Pioneers in the industry, we offer 92x80 cotton mul mul saree, designer cotton saree, bagru printed cotton saree, bagru print cotton mulmul saree, pure cotton saree and designer pure cotton saree from India.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Block Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Blouse | Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m |
| Fabric Type | Pure Mulmul |
| Origin | Bagru Print |
| Occasion | Festive Wear, Daily Wear, Casual Wear, Office Wear |
| 4.20 grm | 44 inch |
NEW ARRIVAL
Bagru Block Print Cotton mulmul sarees with blouse
All saree with same blouse
Fabric: mulmul cotton(92*80)
Saree lenght:- 5.5m
Blouse lenght:- 1m
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Occasion | Festive Wear, Bridal Wear, Cocktail Party, Wedding, Party Wear, Kitty Party |
| Saree Style | Bollywood Style |
| Saree Pattern | Printed |
| Blouse Fabric | Cotton Mulmul Saree |
| Blouse Type | Unstitched |
| Saree Border | Printed Border |
| Saree Length | 6.3 m |
| Wash Care | Gentle Wash, Dry Clean, Hand Wash |
| 4.20 grm | 44 inch |
NEW ARRIVAL
Bagru Block Print Cotton mulmul sarees with blouse
All saree with same blouse
Fabric: mulmul cotton(92*80)
Saree lenght:- 5.5m
Blouse lenght:- 1m
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Mulmul Cotton |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 5.5 m |
| Saree Width | 44 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear, Traditional Wear, Office Wear, Daily Wear |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| 4.20 grm | 44 inch |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 5.5 m |
| Weave Pattern | Screen Print |
| Occasion | Casual Wear, Office Wear, Festive Wear, Traditional Wear |
| Saree Color | Black |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| 6.30 saree length | 42 inch weight 420 grm |
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Mulmul Cotton |
| Print or Pattern Type | Screen Print |
| Saree Length | 6.3 m |
NEW ARRIVAL
Bagru Block Print Cotton mulmul sarees with blouse
All saree with same blouse
Fabric: mulmul cotton(92*80)
Saree lenght:- 5.5m
Blouse lenght:- 1m
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Mulmul Cotton |
| Print or Pattern Type | Block Print |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Border Type | Printed Border |
| Regional Specialty | Bagru |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear, Daily Wear, Office Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
| Fabric Purity | 100% Cotton |
| 4.20 grm | 44 inch |
Minimum order quantity: 20 Piece
NEW ARRIVAL
Bagru Block Print Cotton mulmul sarees with blouse
All saree with same blouse
Fabric: mulmul cotton(92*80)
Saree lenght:- 5.5m
Blouse lenght:- 1m
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print or Pattern | Batik |
| Style | Bagru Print |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m |
| Width | 44 inches (1.12 m) |
| 4.20 grm | 44 inch |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 5.5 m |
| Saree Width | 44 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
Mobin Ahmad (CEO)
B.K.Enterprises
Plot No. 04, Ghathala Colony, Bagru
Jaipur - 303007, Rajasthan, India