of a wide range of products which include block printed cotton linen saree, new hand blok print jailuri saree, sanganeri hand block print saree, hand block printed saree and cotton hand block print sarees.
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Linen Saree |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Weave Pattern | Linen saree |
| Saree Width | 42 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Saree Weight | 600 grm |
| Occasion | Traditional Wear, Casual Wear, Office Wear, Festive Wear |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| 42 inch | 600 grm |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Jaipuri Saree |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Saree Width | 42 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Saree Weight | 600 grm |
| Occasion | Casual Wear, Office Wear, Festive Wear |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| 42 inch | 200 grm |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Linen Cotton |
| Cotton Type | Linen Saree |
| Print Type | Ajrakh |
| Print Style | Bagru Print |
| Print Technique | Hand Block Print |
| Saree Length | 6.3 m |
| Weave Pattern | Linen Saree |
| Saree Width | 42 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Work | Bagru Print |
| Saree Weight | 600 grm |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Office Wear, Traditional Wear |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| 42 inch | 600 grm |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Linen Cotton |
| Cotton Type | Linen Saree |
| Print Type | Ajrakh |
| Print Style | Bagru Print |
| Print Technique | Hand Block Print |
| Saree Length | 6.3 m |
| Weave Pattern | Line Saree |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Work | Bagru Print |
| Saree Weight | 600 grm |
| Occasion | Office Wear, Festive Wear, Casual Wear, Traditional Wear, Daily Wear |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| 42 inch | 600 grm |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Mulmul cotton |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Saree Weight | 400 gm |
| Work | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Mobin Ahmad (CEO)
B.K.Enterprises
Plot No. 04, Ghathala Colony, Bagru
Jaipur - 303007, Rajasthan, India